پرورش ماهی در آمریکا

تعداد بازدید
190
زمان مطالعه
بـروزرسانـی
۱۴۰۰/۰۷/۲۹
انــتـشـار
۱۴۰۰/۰۷/۳۰
پرینت مقاله
اشتراک گذاری
استخر پیش ساخته
پرورش ماهی

پرورش ماهی و تاریخچه آن

پرورش ماهی یکی از زیرمجموعه‌های آبزی پروری است که در جهت پرورش ماهی‌ها فعالیت می‌کند و معمولاً ماهی‌هایی مانند : قزل آلا و کپور و آزادماهی  (سالامون) و تیلاپیا و ماهی کول و گربه ماهی را پرورش می‌دهند.

با وجود سابقه طولانی پرورش ماهی در استخر، سابقه تکثیر مصنوعی ماهیان کوتاه است. اولین گام در لقاح مصنوعی به وسیله دانشمند آلمانی لدویک یا وبی (۱۷۱۱–۱۷۸۴) برداشته شد. او از ماهی ماده و نر قزل آلای آماده به‌صورت جداگانه تخم واسپرم به دست آورد وآنها را با هم مخلوط کرد که این اولین لقاح مصنوعی تخم ماهی بود.

همه چیز در مورد پرورش ماهی در آمریکا

قوانین پرورش ماهی در آمریکا، در سطح فدرال و ایالتی تنظیم می شود. سازمان غذا و دارو (FDA)؛ وزارت بهداشت، درمان و خدمات انسانی (DHHS)؛ وزارت کشاورزی  (USDA) و آژانس حفاظت از محیط زیست؛ آژانس های پیش قدم در فدرال هستند که به تنظیم فعالیت های مربوط به پرورش آبزیان مختلف در ایالات متحده آمریکا مشغول می باشند. ایالات متحده آمریکا بزرگترین مصرف کننده ماهی تیلاپیا در جهان است. در کشور ما برخی اشخاص، به علت خصومت و یا نفع شخصی با ایجاد شایعات زیادی در مورد خواص این ماهی، سعی در مضر جلوه دادن آن دارند. ماهی تیلاپیا بعد از انواع مختلف کپور ماهیان، در تولید و پرورش، رتبه دوم جهان را دارد. مسئولان سازمان شیلات آمریکا به دلیل استقبال بسیار زیاد فعالان در زمینه تولید و پرورش ماهی تیلاپیلا در ایالات متحده، برای پرورش این ماهی با ارزش و محبوب، قوانین منحصر بفردی را تصویب کردند تا از ضرر و زیان های احتمالی آن در محیط زیست جلوگیری به عمل آورند.

گونه های دیگر ماهی در آمریکا : پرورش ماهی “کپور بیگ هد” (گونه ای از کپور ماهیان تیره) است که در رتبه چهارم تولید جهانی  آبزیان قرار دارد. (۲۷/۱ میلیارد کیلوگرم در سال ۱۹۹۵). کپور بیگ هد در اوایل دهه ۱۹۷۰ توسط کشور چین به ایالات جنوبی آمریکا معرفی شد. نام های دیگر این ماهی، ماهی خوشنام(nobel fish) ، آمور خالدار  (speckled amur) و ماهی دریاچه ای  (lake fish)است. در ایالت متحده آمریکا، کپور بیگ هد  همراه با گربه ماهی روگاهی(chanal catfish)  با روش “کشت چند گونه” در حدود ۲۰۶۴ هکتار از استخرهای خاکی تولید می شود. ماهی کپور بیگ هد به عنوان منبع درآمد مهم و ارزشمندی برای پرورش دهندگان ماهی تلقی می شود؛ به طوری که تجارت ماهی بیگ هد می تواند تولید کنندگان گربه ماهی را همچنان در زمینه پرورش و فروش آبزیان، زنده نگه دارد. ماهی کپور بیگ هد، گوشتی خوش طعم دارد ولی میزان استخوان های آن، برای آمریکایی ها زیاد است.

پرورش ماهی
استخر پرورش ماهی

روش پرورش ماهی در امریکا

شیوه ها و روش های پرورش ماهی در آمریکا به صورت پرورش ماهی دراستخرهای خاکی، مخازن فایبرگلاس و در تانک می باشد. معمولاً ماهیان کوچک و به اصطلاح بچه ماهیان ۲۰ گرم به بالا هنگام ذخیره‌سازی در استخرهای خاکی، ماندگاری بیشتری دارند و بعد از گذشت ۸-۶ ماه به حدود ۸۰۰-۶۰۰ گرم می‌رسد. روش دیگری که برای پرورش ماهی در آمریکا استفاده می شود، و طرح آن، در ابتدای سال ۲۰۱۸ مطرح شد، پرورش ماهی در آکواریوم است. بر اساس اعلام شرکت نوردیک، این طرح بزرگترین آکواریوم پرورش ماهی در دنیا خواهد بود.

مزارع پرورش ماهی در امریکا

کشور آمریکا بزرگترین مصرف کننده ماهی تیلاپیلا است. به همین منظور، تعداد زیادی مزارع پرورش ماهی در آمریکا در زمینه تولید ماهی تیلاپیلا وجود دارد. برای پرورش این ماهی، سرمایه گذاری های بزرگ و وسیعی در شهرهای مختلف آغاز شده است. به عنوان مثال، سرمایه گذاری و ساخت مزرعه پرورش ماهی تیلاپیا در فلوریدای آمریکا می باشد. صنعت پرورش ماهی و دیگر آبزیان ایالات متحده آمریکا در ایالات حاشیه خلیج مکزیک مانند فلوریدا، لوئیزیانا و آلاباما قدمت و قدرت بیشتری پیدا کرده است. انواع فعالیت های پرورش ماهی در آمریکا به علت شرایط اقلیمی و خواص جوی مناسب آن، سبب توسعه این صنعت شده است. در سطح فدرال، محل های پرورش ماهی و دیگر آبزیان، در قانون ملی آبزیان سال ۱۹۸۰ با عنوان “تکثیر و پرورش انواع گونه های آبزی در محیط های کنترل شده و خاص” تعریف شده است. یکی از این قوانین، محدود بودن این مکانها به اقیانوس ها (جز محدوده اقیانوس های خصوصی ماهی قزل آلا در اقیانوس آرام) می باشد.

استخر پیش ساخته
استخر های پیش ساخته

آیا این مقاله مفید بود؟

از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیاز از رای

اولین نفر باشید که رای میدهد!

مطالب جدید

از نمونه کارهای حرفه‌ای ما دیدن کنید