استخر دو منظوره استخر پرورش ماهی و کشاورزی

استخر کشاورزی و استخر پرورش ماهی ( استخر دو منظوره )

تعداد بازدید
1355
زمان مطالعه
بـروزرسانـی
۱۳۹۷/۰۳/۳۰
انــتـشـار
۱۳۹۶/۱۲/۱۰
پرینت مقاله
اشتراک گذاری

استخر دو منظوره استخر پرورش ماهی و کشاورزی

استخرهای ذخیره آب یا استخر کشاورزی

این نوع استخر ها اکثرا به شکل مستطیل بوده و اکثرا در زمین های زراعی احداث می شوند و در صورتی میتوان از این استخر ها به عنوان استخر پرورش ماهی  استفاده و در آن ماهی قزل آلا پرورش داد که  آب ورودی به استخر علاوه بر داشتن شراط لازم برای پرورش ماهی به اندازه ای باشد که در  طول شبانه روز حداقل ۵۰% آب استخر تعویض شود.

 

استخر دو منظوره استخر پرورش ماهی و کشاورزی
استخر دو منظوره استخر پرورش ماهی و کشاورزی

استخرهای دو منظوره احداثی آبراهه ای

به صورت استخر یا کانال سیمانی شکل و به صورت موازی طراحی می شوند به طوری که آب کانال یا استخر ابتدا وارد آن شده و از آن عبور می کند و در زمان ورود به استخر دوم به واسطه اختلاف ارتفاع و رزیش آب مجدد هوادهی شده و آنگاه به همین طریق وارد استخر بعدی شده و به مصرف کشاورزی می رسد و به این ترتیب میتوان در کنار استخر های کشاورزی ، ماهی قزل آلا یا هر ماهی دیگری پرورش داد که به این استخر ها هم استخر های دو منظوره نیز می گویند.

پرورش ماهی با استفاده از منابع آب کشاورزی در روستا ها

استخر دو منظوره استخر پرورش ماهی و کشاورزی یکی از روش های بهینه از منابع آبی پرورش ماهی در کنار کار کشاورزی می باشد که علاوه بر کمک اقتصادی به کشاورزی و غنی شدن آب کشاورزی جهت افزایش محصول زراعی باعث ایجاد اشتغال نیز می شود. در آب با دمای بین ۸ تا ۱۸ درجه سانتیگراد میتوان ماهی قزل آلا پرورش داد  دما مناسب برای تغذیه و رشد ماهی قزل آلا بین ۱۵ تا ۱۶ درجه سانتیگراد می باشد و همچنین علاوه بر دمای آب, جریان  تعویض آب نیز برای پرورش ماهی قزل آلا از موارد لازم وضروری است. در استخرهای دو منظوره کشاورزی و پرورش ماهی , آبی که برای آبیاری از چاه و… خارج میشود قبل از وارد شدن به  زمین کشاورزی ،به استخر وارد می شود و بعداز آن خارج شده و به مصرف آبیاری می رسد که با شروع  کشاورزی و آبیاری محصولات در نیمه اول بهار ،ماهی در استخر رها شده ودوره پرورش ماهی۶ تا ۸ ماه خواهد بود.

 

شرایط آب پرورش ماهی قزل آلا

آبی که در آن ماهی قزل آلا پرورش داده می شود باید از اکسیژن و بدون داشتن گازهای مضر باشد و آب چاه های کشاورزی اکسیژن کافی نداشته  و دارای گازهای زیان آور نیز برای پرورش ماهی قزل آلا می باشد .برای رفع این مشکل از برجک های هواده استفاده می شود .با تقریبا حداقل ۵ طبقه توری فلزی چشمه ریز به فاصله ۲۰سانتیمتر از هم که از کف آب نما تقریبا هفتاد سانتی متر ارتفاع داشته باشد، که در این حالت طبقات توری سطح تماس بیشتری بین آب چاه وهوا ایجاد می کند و باعث جذب اکسیژن هوا توسط آب و رفع دی اکسید کربن و گازهای زیان دیگر نیز میگردد.

پاکسازی استخر

تخته ها و توری های ورودی وخروجی باید در  روز چند بار تمیز گردند(بوسیله برس). باید توجه داشت که آب استخر ها همیشه تمیز و کف استخر همیشه مشخص باشد .بهترین زمان برای پاکسازی استخرها صبح  و قبل از غذا دهی به ماهی ها می باشد .قبل از تمیزی کردن استخر , ماهی ها باید تقریبا ۱۵ تا ۱۰ ساعت قبل غذا دهی نشده باشند .برای این کار باید قاب فلزی ویژه به ارتفاع ۵۰ سانتیمتر و به عرض استخر تهیه شده باشد , به شکلی که ۴۰ سانتیمتر آن به وسیله تخته یا ایرانیت پلاستیکی فشرده کاملا غیرقابل نفوذ باشد و سطح بالای آن به میزان ۱۰ سانتیمتر توری باشد. بطوری که به میزان ۴۰ سانتیمتر آب داخل استخر بماند و مازاد آن سرریز شود. توجه کنید : اصول تغذیه شامل نوع ،میزان و دفعات غذادهی در استخرهای دو منظوره کشاورزی از روشهای کلی اصول غذادهی ماهیان قزل آلا تبعیت میکند.

پایان این قسمت

منبع: بازار بزرگ کشاورزی ایران

 

با ما همراه باشید.

 

 

نانو سازان کاسپین تولید کننده انواع استخر نسل جدید شامل استخر پرورش ماهی ، استخر هشت ضلعی ، استخر تفریحی ، استخر فایبرگلاس ، استخر دو منظوره ، استخر کشاورزی و انواع دیگر استخر ها می باشد. ( به نمونه کار های ما سر بزنید )

 

برای مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت با ما در تماس باشید

شماره تماس: ۰۲۱۲۶۳۱۶۸۵۵
ارسال ۱ به ۰۹۳۸۱۰۱۶۵۰۱ و منتظر تماس از شرکت باشید
کانال تلگرام: @nanosazan
مدیر تولید : @Modirnanosazan

آیا این مقاله مفید بود؟

از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیاز از رای

اولین نفر باشید که رای میدهد!