استخر پرورش میگو

طرح پرورش متراکم میگو در استخر های پیش ساخته

تعداد بازدید
77
زمان مطالعه
بـروزرسانـی
۱۴۰۰/۰۵/۱۰
انــتـشـار
۱۴۰۰/۰۵/۱۰
پرینت مقاله
اشتراک گذاری
پرورش میگو

باتوجه به گسترش روز افزون نیاز کشور به تولید داخل و رفع نیاز مصرف کنندگان داخلی و همچنین امکان صادرات و ارز اوری برای کشور تولید و تکثیر ابزیان یکی از نقاط کلیدی در این امر مهم می باشد. کارهایی مانند: پرورش میگو-پرورش ماهی و….

باتوجه به محدود بودن منابع ابی و خاکی و همچنین تولید چندین برابر در زمان کمتر توصیه می شود که از استخر های پیش ساخته دایروی به جای استخر های خاکی و سنتی استفاده شود بنا به دلایل متعددی که در ادامه به آن اشاره می شود

معرفی طرح :

این طرح جهت تکثیر و پرورش میگو در استخر های پیش ساخته اماده گردیده است . باتوجه به طراحی انجام شده تعداد ۴ عدد استخر به قطر ۱۵ و ارتفاع ۱.۵ متر در این مزرعه قرار داده شده است که در هر استخر ۶۶۰۰۰ لارو قابل نگهداری بوده و در پایان یک دوره دو نمونه عکس از از پروژه های مشابه در زیر نمایش داده شده است .

استخر پرورش ماهی بوشهر | استخر پرورش میگو بوشهر
استخر پرورش میگو بوشهر
استخر پیش ساخته

مزایا کلی استخر های پیش ساخته :

استخر های پرتابل شرکت نانوسازان جایگزین استخر های بتنی بوده و به دلایل متعددی نسبت به استخر های بتنی و خاکی ارجعیت دارد که به تعدادی از این دلایل اشاره می کنیم :

 1. هزینه ساخت بسیار پایین تر
 2. سرعت ساخت بالاتر
 3. قابلیت انتقال و جا به جایی
 4. عدم هدر رفت سرمایه و امکان فروش یا انتقال استخرها پس از هر زمان به دلایل مختلف
 5. عدم پوسیدگی و یا فرسودگی مصالح به کار رفته در ساخت این استخر ها
 6. امکان اجرا در شرایط ناهموار جغرافیایی و نامناسب آب و هوایی
 7. سبک وزن بودن و اشغال فضای کمتر نسبت به استخر های بتنی
 8. گارانتی های بلند مدت
 9. سطح انتی باکتریال لایه های داخلی استخر
 10. قابلیت ترمیم و اصلاح مشکلات پیش امده برای استخر به هر دلیل در هر زمان
 11. قابلیت اضافه کردن درب و سرپوشیده شدن استخر در صورت نیاز مشتری

مزایا این طرح نسبت به استخر های خاکی و سنتی

در استخر های پیش ساخته دایروی با توجه به حرکت گردابی اب در وسط استخر فضولات به راحتی از استخر خارج شده و از تولید امونیاک جلوگیری می کند .

هوادهی در این استخر ها به نسبت حجم استخر بسیار بالا می باشد و این خود عامل تولید حداکثری در حجم کم می باشد در صورتی که در استخر های خاکی نمی توان حجم بالای اب را به صورت منظم هوادهی نمود و این باعث می شود که تراکم در استخر های خاکی بسیار پایین تر از استخر های پیش ساخته باشد.

با توجه به حجم بالای استخر های خاکی غذادهی به میگو به صورت متراکم امکان پذیر نمی باشد و مقدار بسیار بالایی از غذا پرت شده از بین می رود در صورتی که در استخر های پیش ساخته باتوجه به تراکم بالای ابزی غذا پرت نشده و استفاده میگردد که این باعث صحت محاسبات مربوط به غذادهی و وزن گیری میگو می شود

سطح درونی استخر های پیش ساخته انتی باکتریال می باشد و این خود عامل جلوگیری از بیماری ها و انگل های مختلفی است که در استخر های خاکی وجود دارند و همچنین سطح داخلی استخر به راحتی تمیز شده در استخر های خاکی بایستی پس از پایان دوره خاکبرداری و جا به جایی خاک انجام شود .

استخر های پیش ساخته روی سطح زمین نصب می شوند نیازی به عملیات خاکبرداری ندارند و در صورتی که خاکبرداری ایجاد شده جهت ساخت استخر های خاکی باعث فرسایش خاک و تخریب حالت طبیعی زمین می گردد.

باتوجه به شرایط دمایی موردنیاز میگو و نیاز به خاکبرداری در هر دوره معمولا درهر سال تنها یک دوره برداشت میگو انجام می شود ولی در استخرهای پیش ساخته در هر سال دو یا سه دوره برداشت امکان پذیر است

نتیجه:

باتوجه به موارد بالا تراکم میگو در استخر های پیش ساخته حدود ۶ برابر استخر های خاکی است و این به معنا استفاده حداکثری از اب و خاک انرژی و سطح اشغال شده می باشد .

و در انتها ذکر این نکته که استخر های پیش ساخته شرکت نانوسازان با گارانتی ۱۰ ساله ارائه میشوند دلگرمی محکمی برای کارفرمایان محترم می باشد .

آیا این مقاله مفید بود؟

از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیاز از رای

اولین نفر باشید که رای میدهد!