در استخر های پیش ساخته نانوسازان چه گونه هایی از ماهی پرورش داده می شود ؟

تعداد بازدید
320
زمان مطالعه
بـروزرسانـی
۱۴۰۰/۰۱/۲۲
انــتـشـار
۱۴۰۰/۰۱/۲۱
پرینت مقاله
اشتراک گذاری

استخر های نانوسازان امکان پرورش تمام گونه های آبزیان برای پرورش دهندگان مهیا می سازد .
ابعاد و شکل استخر های پیش ساخته نانوسازان با توجه به نوع و گونه آبزی مورد نظر توسط تیم ما طراحی و اجرا می گردد.
بهترین ابعاد پیشنهادی برای استخر های پیش ساخته جهت پرورش گونه های مختلف آبزیان به این گونه است :

ماهی قزل الا
استخر های پیش ساخته قطر ۸ و ۱۰ متر با ارتفاع ۱/۲۵ متر

ماهی کپور
استخر های پیش ساخته قطر ۱۰ متر با ارتفاع ۱/۸۰متر

میگو
استخر های پیش ساخته قطر ۸ متر با ارتفاع ۱/۸۰ متر


ماهی های خاویاری
استخر های پیش ساخته قطر ۸ متر و ۱۰ متر

قزل آلا
کپور
ماهی های خاویاری
میگو

قیمت استخر های پیش ساخته بسیار به صرفه و ارزان است و در مقایسه با هم نوع خود که استخر بتنی باشد حدودا یک دوم قیمت میباشد
استخر های پیش ساخته قابل جابجایی هستند و به راحتی در کمترین زمان ممکن میتوان آنها را باز و بسته و راه اندازی کرد

استخرهای پیش ساخته به دلیل ماهیتی که دارند ، به صرفه بودن و سادگی و سرعت در ساخت ، در شکل و اندازه های متعددی وجود دارد 
نمونه های موجود از پروژه های استخر پیش ساخته نانوسازان برای تمامی آبزیان در نقاط مختلف کشور وجود دارد که با قدرت در حال تولید و پرورش آبزیان هستند.

پرورش ماهی
استخر پرورش ماهی

معرفی خلاصه ای از گونه های قابل پرورش در استخر های پیش ساخته نانوسازان

قزل آلا

در مزارع کشاورزی به منظور استفاده بهینه از آب و ذخیره کردن آب، استخرهای پرورش ماهی کشاورزی احداث گردید.رشد و پرورش ماهی قزل آلا در استخر پیش ساخته پرورش ماهی سبب افزایش بهره‌وری مجدد از آب چاه می‌گردد.

شرایط ماهی قزل آلا در استخر کشاورزی

کمیت آب

آب یکی از عوامل مهم در پرورش ماهی قزل آلا بوده است، برای پرورش هر یک تن ماهی قزل آلا در استخر های پیش ساخته حدود ۰/۷ لیتر در ثانیه است

کیفیت آب
در پرورش ماهی قزل آلا در استخرهای کشاورزی، آب‌های مورد استفاده برای زراعت برای پرورش ماهی قزل نیز کارآمد است. هرچه آب استخر پرورش ماهی باکیفیت تر باشد تولید کمی و کیفی ماهی قزل نیز افزایش می‌یابد.

شوری آب
شوری یکی از نکات مهم و قابل توجه در پرورش ماهی قزل آلا می‌باشد. بطوریکه ماهی قزل آلا در شوری آب کمتر از ۵ گرم در لیتر بازده خوبی به همراه دارد. ماهی قزل در شوری آب ۱۴–۵ در لیتر نیز قابل پرورش می‌باشد و لی بازده ۵ گرم در لیتر را ندارد.

درجه حرارت آب
ماهی قزل آلا می‌تواند در دمای ۲۰–۶ درجه سانتی گراد زیست یابد. اما بهترین دما برای پرورش ماهی قزل آلا در استخر های پیش ساخته ۱۸–۱۲ درجه سانتی گراد می‌باشد این نوع ماهی بهترین میزان بازدهی خود را در دمای ۱۷/۱۵ درجه سانتی گراد است. اگر دمای استخر پرورش ماهی به کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد برسد رشد ماهی قزل آلا با مشکل روبرو شده و روند رشد و دوره پرورش ماهی به طول می‌انجامد ماهی قزل آلا حداکثر تا دمای ۲۳ درجه سانتی گراد می‌تواند رشد و تکثیر یابد.

اکسیژن محلول
برای پرورش ماهی قزل آلادر استخر های پیش ساخته نانوسازان ، میزان اکسیژن مناسب محلول در آب باید ۸–۱۲ میلی‌گرم در لیتر باشد و این مقدار اکسیژن محلول در آب نباید به کمتر از ۵ میلی‌گرم در لیتر برسد.

غلظت یون هیدروژن(PH)
بهترین شرایط PH یا اسیدیته برای پرورش ماهی قزل آلا خنثی یا ۷ می‌باشد. PH بین ۸–۵/۶ نیز برای پرورش ماهی مناسب است؛ ولی در شرایطی که PH آب کمتر از ۶ و بالاتر از ۹ باشد شرایطی بحرانی برای پرورش ماهی قزل قلمداد می‌شود.

اکثر نور
اگر تابش نور به صورت مستقیم باشد به سمت استخر، پوست ظریف ماهیان قزل آلا به خصوص بچه ماهیان دچار آفتاب سوختگی می‌شود و آلودگی قارچی را در پی دارداز این رو بهتر است استخرها بخصوص استخر بچه ماهی‌های قزل آلای زیر ۵ گرم دارای سایبان باشد.

کپور

این ماهی همه چیز خوار بوده و از گیاهان، موجودات ریز بستر آب، کرم‌ها، تخم ماهیان و حتی نوزادان خود را مصرف می‌کنند.
در سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ مقدار تولید ماهی کپور معمولی در جهان ۴/۶۷ میلیون تن گزارش شده‌است که معادل ۷/۴درصد از کل ماهی تولیدی در این بازه در تمام دنیا است و کپور معمولی پس از کپور نقره ای و آمور در رتبهٔ سوم میزان تولید بین تمامی گونه‌های ماهیان پرورشی است. چین یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این ماهی است و سالانه حدود سه میلیون تن از این ماهی را تولید می‌کند. از تخم این ماهی نیز به عنوان خاویار استفاده می‌شود.

میگو

در روش های تولید و تکثیر میگو در حالت سنتی آب دریا از طریق کانال هایی تا کنار مزارع پرورش میگو منتقل میشد و با استفاده از پمپ به داخل استخرهای خاکی چندهکتاری منتقل میشین روش با معایب و مزایایی که داشت هم اکنون بیشترین میزان تولید میگوی کشور را در دست دارد اما استخرهای پیش ساخته شرکت نانو سازان کاسپین قابلیت تولید میگو و ظرفیت تولید با همان میزان آب را حداقل ١٠ برابر افزایش میدهد


مزایای اصلی پرورش میگو در استخرهای متراکم پیش ساخته نانوسازان:

قیمت بسیار اقتصادی در حد نصف استخر بتنی

سرعت اجرای بسیار بالا

حفظ سرمایه و امکان انتقال کل مجموعه به مکان دیگر

کنترل بسیار بالا روی میگو و بررسی رفتار…

امکان خروج راحت فضولات از کف

سطح آنتی باکتریال لایه داخلی

امکان تولید دو دوره میگو در یکسال در صورتی که در روش های سنتی تنها امکان تولید یک دوره میگو در یکسال وجود داشت

ماهی های خاویاری

ماهیان خاویاری ویژگی‌های خاصی دارند. عموماً اندازه‌های بسیار بزرگی تا ۱۵۰۰ کیلوگرم و هفت متر دارند، بخش‌هایی از اسکلت آن‌ها غضروفی بوده و عموماً برای تخمگذاری به رودخانه‌ها مهاجرت می‌کنند. این ماهی‌ها پلی پلوئید بوده و دارای دو، چهار یا هشت ست یا مجموعه کروموزومی هستند. این ماهی‌ها معمولاً در عمق آب هستند .

همچنین این ماهی های خاویاری بیشترین طول عمر در میان تمامی ماهیان را داشته و برخی از گونه‌ها در بیست سالگی به بلوغ رسیده و تا ۱۰۰ سال عمر می‌کنند
آیا این مقاله مفید بود؟

از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیاز از رای

اولین نفر باشید که رای میدهد!