خاک مناسب استخر پرورش ماهی

خاک مناسب استخر پرورش ماهی

تعداد بازدید
364
زمان مطالعه
بـروزرسانـی
۱۳۹۷/۱۰/۲۶
انــتـشـار
۱۳۹۶/۱۲/۰۵
پرینت مقاله
اشتراک گذاری

خاک مناسب استخر پرورش ماهی ( استخر خاکی )

خاک مناسب استخر پرورش ماهی و بدست آوردن خصوصیات و ویژگی های خاک یکی از عوامل مهم در احداث استخر پرورش ماهی می باشد. همانطور که میدانید خاک مخلوطی از مواد معدنی ، هوا ، مواد آلی  و موجودات زنده می باشد.خاک به شکلی که در زیر توضیح داده شده است ساخته می شود:

۱ – ذرات آلی : از ذرات باقی مانده از متلاشی شدن بقایای موحوادت ( گیاهان و جاندارات ) به وجود می آیند.

۲ – ذرات معدنی : این ذررات ماسه – خاک رس – سنگ هستند.

هر نوع خاک با توجه به بافت آن دارای مقادیر مختلفی آب و هوا می باشند.

 

مشخصات محل مناسب ازنظر خاک

۱ – نگهداری مناسب خاک مانند خاک رس

۲ – حاصلخیزی مناسب مانند خاک های رسی لومی ، خاک مناسبی هستند که در آن ذرات ریز رس بیشتر از ۵۰% از وزن خاک خشک را تشکیل می دهند.

 

ویژگی خاک مناسب در نگهداری آب در خود

نفوذپذیری خاک یعنی جریان هوا و آب در خاک که یکی از موارد مهم در ساخت استخر پرورش ماهی است که باید مد نظر باشد چون ممکن است نفوذپذریری خاک به حدی زیاد باشد که اجرای استخر خاکی و استخر پرورش ماهی در آن بدون فنون خاص ساختمانی خاص ممکن نباشد. دیواره های استخر باید به گونه ای باشد که آب را در خود به خوبی نگه دارد. عواملی که در نفوذپذیری خاک تاثیر می گذارد ، شکاف ها و سوراخ های خاک را میتوان نام برد که  نفوذپزیری خاک را تحت تاثیر قرار می دهند.

 

برای نمایش تصویر در ابعاد اصلی رو آن کلیک کنید

خاک مناسب استخر پرورش ماهی
خاک مناسب استخر پرورش ماهی

 

 

اختصاصات شیمیایی خاک مناسب پروش ماهی

مواد اصلی خاک توسط آب به مقدار چشمگیری از بین می رود و به این صورت ماده شیمیایی خاک به وجود می آید. برخی از ماده های شیمیایی خاک شسته می شود و به لایه های پایینتر خک رفته و در آن جمع می شود و برخی مواد شیمیایی دیگر که قابلیت حل شدن کمتری دارند در لایه های بالایی خاک باقی می مانند و از خواص شیمیایی خاک میتوان به مواردی همچون : PHخاک – هدایت الکتریکی خاک – عناصرمعدنی خاک – فلزات سنگین
و … اشاره کرد.

 

شیب مناسب در احداث مزارع و استخر پرورش ماهی

اصلی ترین کاربرد نقشه توپولوژی ، در طراحی مزرعه پرورش ماهی شامل استخر ، کانال های آبرسانی ، تخلیه و اجزای مختلف پروژه نسبت به یکدیگر می باشد. احداث استخر پرورش ماهی با کیفیت مناسب کمترین هزینه را داشته باشد. در میان شب اراضی که به خوبی از روی نقشه مشخص می شود ، در رابطه با تخلیه استخر ، کانالهای انتقال آب ، و محاسبه حجم عملیاتی خاک احداث استتخر کار کاربرد دارد. زمین هایی که شیب آنها زیاد استمعمولا عملیات اجرا استخر در آنها هزینه ی بیشتری دارند که از این نظر انتخاب شیب مناسب برای اجرا و احداث استخر های پرورش ماهی و استخر های خاکی نسبت به موقعیت زمین ها و نحوه آبگیری در آن ها مختلف است به گونه ای که اراضی با شیب بین ۰ تا ۲۰% مناسب هستند. احداث استخر در زمین های شیب دار نیاز به دقت بیشتری دارند به خصوص در رابطه با متعادل کردن حجم عملیات خاکبرداری و خاکریزی برای احداث استخرها باید روش های مناسب به کار گرفت.

 

پایان این قسمت

منبع :

 

 

 

نانو سازان کاسپین تولید کننده انواع استخر نسل جدید شامل استخر پرورش ماهی ، استخر هشت ضلعی ، استخر تفریحی ، استخر فایبرگلاس ، استخر دو منظوره ، استخر کشاورزی و انواع دیگر استخر ها می باشد. ( به نمونه کار های ما سر بزنید )

 

با ما همراه باشید.

 

برای مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت با ما در تماس باشید

شماره تماس: ۰۲۱۲۶۳۱۶۸۵۵
ارسال ۱ به ۰۹۳۸۱۰۱۶۵۰۱ و منتظر تماس از شرکت باشید
کانال تلگرام: @nanosazan
مدیر تولید : @Modirnanosazan

آیا این مقاله مفید بود؟

از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیاز از رای

اولین نفر باشید که رای میدهد!