تکنولوژی‌های جدید برای افزایش تولید ماهی تیلاپیا

تعداد بازدید
69
زمان مطالعه
بـروزرسانـی
۱۴۰۰/۰۱/۲۴
انــتـشـار
۱۴۰۰/۰۱/۲۵
پرینت مقاله
اشتراک گذاری

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران گفت: پیش‌بینی می‌کنیم با استفاده از تکنولوژی‌های جدید که در استان یزد اجرا شده، در سال جدید میزان تولید ماهی تیلاپیا افزایش یابد.

دکتر عبدالحی معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران در رابطه با برنامه‌های این سازمان در سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: برنامه‌ها و اولویت‌های ما طبق برنامه ششم توسعه پیگیری خواهد شد.

همچنین او گفت : برنامه‌های بخش آبزی‌پروری شامل میگو، ماهیان خاویاری و ماهیان دریایی (پرورش در دریا و سواحل) و در آب شیرین هم ماهیان گرمابی و سردآبی است.

دکترعبدالحی با اشاره به این که عمده هدف ما کاهش واردات تخم چشم زده ماهی قزل‌‌آلا است، گفت: این هدف با افزایش راندمان و بهره‌وری بالاتر رقم خواهد خورد.

وی در رابطه با تولید ماهیان گرمابی عنوان کرد: برنامه ما در تولید ماهیان گرمابی ۲۳۰ هزار تن است که قصد داریم الگوی کشت را در بحث پرورش ماهیان تغییر دهیم و تاکنون کار را بر روی تک گونه‌ای کپور و آمور به صورت پایلوت شروع کرده‌ایم که بر روی راندمان تولید موثر خواهد بود.

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران ادامه داد: در بحث امنیت غذایی، بخشی از سبد غذایی را به آبزیان اختصاص داده‌ایم که اقداماتی برای افزایش کیفیت و راندمان تولید آبزیان نسبت به سایر محصولات پروتئینی انجام شده است.

دکترعبدالحی با اشاره به ظرفیت‌های بالای منابع آبی گفت: ما منابع آبی بسیار خوبی در کشور داریم که اگر با وزارت نیرو هماهنگی‌های لازم انجام شود، می‌توانیم با رهاسازی ماهی، صید خوبی را داشته باشیم.

وی بیان کرد: ما به دنبال نوآوری و هوشمند سازی آبزی‌پروری هستیم و با هماهنگی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و موسسه تحقیقات شیلات در این راستا اقدام خواهیم کرد.

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران در رابطه با پیشبرد اهداف پرورش ماهی در دریا برای سال ۱۴۰۰ گفت: به دلیل تحریم‌ها و افزایش قیمت ارز و از طرف دیگر کمبود تسهیلات بخش آبزی‌پروری، پروژه پرورش ماهی در دریا به کندی پیش رفت.

وی افزود: در سایر بخش‌های آبزی‌پروری ۹۰ تا ۹۵ درصد برنامه‌ها محقق می‌شود و در برخی برنامه‌ها هم از برنامه ششم جلوتر هستیم.

دکترعبدالحی در رابطه با توسعه پرورش تیلاپیا خاطرنشان کرد: برای تولید تیلاپیا پیش‌بینی برنامه‌ای نداریم و تنها در ۴ استان دارای مجوز، تولید انجام می‌شود.

وی با بیان این که سازمان محیط زیست برای اعطای مجوز‌های تولید تیلاپیا با سازمان شیلات همکاری های خوبی داشته است، ادامه داد: گونه‌ای که در ایران پرورش داده می‌شود با گونه‌های تهدیدآمیز متفاوت است و گونه‌های تهدیدآمیز مانند موزامبیک و زیلی از طریق آب‌های سوریه و عراق وارد خوزستان شده و پرورش دهندگان ماهیان گرمابی را با مشکل مواجه کرده است. معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران افزود: تمام تیلاپیای تولید شده در کشور وارد بازارهای داخلی می‌شود، در سال گذشته نزدیک به ۵۰۰ تن ماهی تیلاپیا در کشور تولید شد و پیش‌بینی می‌کنیم با استفاده از تکنولوژی‌های جدید که در استان یزد اجرا شده، در سال جدید میزان تولید ماهی تیلاپیا افزایش یابد

تیلاپیا

آیا این مقاله مفید بود؟

از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیاز از رای

اولین نفر باشید که رای میدهد!