اصول استخر پرورش ماهی

اصول اجرا استخر پرورش ماهی

تعداد بازدید
159
زمان مطالعه
بـروزرسانـی
۱۳۹۶/۱۰/۲۸
انــتـشـار
۱۳۹۶/۱۰/۲۸
پرینت مقاله
اشتراک گذاری

اصول استخر پرورش ماهی

استخرهای پرورش ماهی براساس اصول مهندسی طراحی و بهره برداری می شود که به آن اصول استخر پرورش ماهی می گویند .اصولا استخرها باید دور از منابع آلودگی احداث شود و همچنین راه دسترسی به جاده های اصلی را داشته باشد تا امکان تردد برای رساندن امکانات به آنها وجود داشته باشد.

گل رس زمین استخر پرورش ماهی

درصد گل رس موجود در زمین برای نگهداری آب باید در حد مطلوب باشد و این استخرها پس از کندن زمین باید از دیواره سازی خوبی برخوردار باشد تا آب از دیوارها به بیرون نفوذ نکند . تاج این دیواره ها باید طوری ساخته شده باشد، که وسایل نقلیه بتواند روی آنها تردد نماید .

آب و هوا

آب و هوای منطقه به مدت ۶ ماه در سال باید متناسب پرورش ماهی اصلی باشد . برای ماهیان گرم آبی نیاز به هوای معتدل و گرم برای ماهیان سردآبی نیاز به هوای سرد برای حداقل شش ماه در سال می باشد .

محل استخر پرورش ماهی

دور بودن کارخانه ها از نهر های آلوده از نکته های مهم حائز اهمیت می باشد . زیرا آب استخرها باید از رودخانه، نهر و یا چاه آب تأمین گردد و بنابراین دقت لازم برای سالم بودن آب مورد نیاز پیش از ساختن استخرهای پرورش ماهی برای تأمین آب آنها الزاما باید از نظر شیمیایی ، میکروبی و سموم مورد بررسی قرار گیرد .

 

استخر پرورش ماهی

همچنین برای داشتن استخرهای پرورش ماهی اگر در مناطقی زندگی میکنید که زمین و خاک آن مناسب با نکاتی که گفته شد نبودند ، میتوانید از استخرهایی که امروزه فراگیر شدند ( به نام استخر پرورش ماهی قابل حمل و پرتابل ) استفاده کنید. که کمک بزرگی در هزینه و وقت و سرمایه ی شما می کند.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات ذکر شده به نظر می رسد، که مکان یابی برای ساخت استخر ، تأمین آب و تکثیر و پرورش ماهی امر مهمی است . درصد مناسب گل رس خاک ، آب سالم ، دمای مناسب محیط و دوربودن از آلودگی ها و دسترسی به جاده مناسب، همه از عوامل مهم مکان یابی و تاسیس استخر های پرورش ماهی است.

 

پایان این قسمت

منبع: مؤسسه استاندارد وتحقیقات صنعتی ایران

 

نانو سازان کاسپین تولید کننده انواع استخر نسل جدید ( استخر پرورش ماهی ، استخر تفریحی و استخر پیش ساخته ) و روف گاردن

 

توصیه ما: چگونه از استخر پرورش ماهی درآمد کسب کنیم؟

آیا این مقاله مفید بود؟

از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیاز از رای

اولین نفر باشید که رای میدهد!